logo

Paryż - 2009

Muzeum Grevin powitało nas kapiącym od złota holem, z którego przechodzi się do sali lustrzanej, gdzie poczęstowano nas krótkim, ale spektakularnym spektaklem typu „światło i dźwięk”.

Muzeum Grevin

A potem wędrowaliśmy salami wśród sztucznych postaci ze świata filmu, sztuki i sportu.

Doris Day     ja z Jackiem  Chanem    Muzeum Grevin - Merylin Monroe
Słynne aktorki Doris Day i Merylin Monroe a w środku ja z Jackiem Chanem

Gerard Depardieu    Sting
Gerard Depardieu zaprosił mnie na występ Stinga ;)

Ale zdecydowanie bardziej przemówiła do mnie część historyczna ekspozycji, gdzie wszystkie nazwiska były mi znane, zarówno wśród artystów i twórców, jak wśród przywódców i wielkich naszych czasów: rzeźbiarz August Rodin, Leonardo da Vinci, król Ludwik XIV, Wolter, Napoleon.

Muzeum Grevin - Rodin     Leonardo da Vinci
Słynni artyści: Rodin i Leonardo da Vinci

Wolter     Muzeum Grevin - Ludwik XIV
Wolter i Ludwik XIV - król słońce

Napoleon     dwór
Napoleon snujący plany wojenne i jego rodzina

Marsylianka    Jan Paweł II z matką Teresą Marsylianka, wiodąca lud paryski na barykady i papież Jan Paweł II z matką Teresą

Wyjście z muzeum prowadzi do jednego ze słynnych paryskich pasaży handlowych z XIX wieku. Spokój, elegancja i dyskretny urok małych sklepików, oferujących artystyczne dzieła ujął mnie tak, że zajrzałam do paru z nich. Największe wrażenie zrobił na mnie sklep z zabawkami w starym stylu. Były tu porcelanowe lalki i pluszowe misie, wyglądające jak przedwojenne. Ale najciekawsze były półki i szuflady pełne części do budowy domów dla lalek i sprzętu do ich wyposażenia. Była tego taka różnorodność, że naprawdę można pozazdrościć tutejszym dziewczynkom – gospodyniom.

wycieczka do Paryża         pasaż
Na handlowym pasażu

domki dla lalek     okna
Sklep z domkami dla lalek

mebelki     dla lalek
Inna ekspozycja tego sklepu: akcesoria do wyposażenia kuchni i łazienki

W drodze powrotnej do hotelu zahaczyliśmy o dzielnicę rozrywki z najsłynniejszą, skandalizującą niegdyś paryską rewią Moulin Rouge i równie niegdyś słynnym Placem Pigalle, który w czasach dzisiejszych zatracił już swoją kontrowersyjną sławę.

Moulin Rouge

Trzeci dzień pobytu zaczęliśmy wcześnie rano od
wieża Eiffla   wieży Eiffla

mail