logo

Cerkwie Lubelszczyzny, położone na Ziemi Hrubieszowskiej:

Lubelszczyznę poznawaliśmy dwa lata wcześniej i wtedy odwiedziliśmy większość najbardziej godnych zwiedzenia miejsc. Piękne, pełne zabytków miasta: Lublin, Zamość i Chełm Lubelski, często odwiedzany przez wycieczki Zwierzyniec. Wędrowaliśmy uroczymi szlakami Roztocza, gdzie cieszyły nasze oczy nie tylko widoki Szumów, ale również stadko koników polskich. Jest to ziemia tak malownicza, żyzna, przyjazna ludziom - te pagórki, ukołysane łanami pszenicy aż proszą o wiersze.
Ale tym razem, przejeżdżając przez Ziemię Hrubieszowską, byliśmy zainteresowani tylko cerkwiami.

Lubelszczyzna
Sielska Lubelszczyzna

pszenica
Łany pszenicy warte uwiecznienia

bociany    bociek
Bociany w wersji tradycyjnej i nowoczesnej

Szumy       ja   
Żywiołowe Szumy i ja rozmarzona pod cerkiewką

krajobraz hrubieszowski
Malownicza Ziemia Hrubieszowska

1. Cerkiew prawosławna w Hrubieszowie

Cerkiew hrubieszowska Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny wyróżnia się swoim monumentalizmem na tle innych parafialnych świątyń zbudowanych w II połowie XIX w. w Królestwie Polskim. Świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego, w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Jest świątynią trójdzielną, bogato dekorowana z zewnątrz. Nad wejściem do niej wznosi się wieża, będąca również dzwonnicą. Całość wieńczy trzynaście kopuł. Kopuły nad dzwonnicą zwieńczone są pozłacanymi żeliwnymi krzyżami.
Cerkiew sprawiła na nas duże wrażenie ze względu na jej wielkość i bizantyjski styl, ale niestety, nie udało nam się zwiedzić jej w środku.

cerkiew w Hrubieszowie
Prawosławna cerkiew w Hrubieszowie - bizantyjsko-rosyjska stylistyka z 13 kopułami

2. Cerkiew w Dłużniowie

Cerkiew w Dłużniowie jest jedną z najwyższych drewnianych cerkwi w Europie. Cerkiew, licząca 120 lat, zbudowana została w miejscu starszej, drewnianej. Była najpierw świątynią greckokatolicką, potem prawosławną, a po wojnie przejęta została przez kościół rzymskokatolicki. Forma budynku trójdzielnego nie jest najładniejsza, głównie ze względu na jego wielkość. Ściany oszalowane są drewnem a dachy zwieńczone trzema blaszanymi kopułami.

cerkiew w Dłużniowie
Greckokatolicka cerkiew w Dłużniowie jest chyba najwyższą drewnią cerkwią w Europie

W środku natrafiliśmy na remont i dzięki temu mogliśmy zajrzeć do wnętrza. Część polichromii została już odnowiona i dawała jakieś pojęcie, jak wnętrze będzie wyglądać po skończeniu remontu.

ściany wieży
Odrestaurowane ściany wieży prezbiterium

święty    święta w cerkwi w Dłużniowie
Odmalowani święci w cerkwi w Dłużniowie

malowidło   sufit babińca
To malowidło w nawie i na suficie babińca czekały na odnowienie

nad nawą
Ściany wieży na nawą - tu było jeszcze dużo pracy do zrobienia. Teraz pewnie te malowidła lśnią kolorami

3. Cerkiew w Chłopiatynie

W Chłopiatynie znajduje się drewniana greckokatolicka cerkiew Zesłania Ducha Świętego z 1863 r. Budynek jest trójdzielny, o konstrukcji zrębowej, z trzema blaszanymi kopułami i mimo swej przysadzistej sylwetki wydała mi się ładniejsza od świątyni z Dłużniewa. Nad wejściem do obiektu znajduje się uroczy balkon. Ponad drzwiami wyryto datę wzniesienia cerkwi oraz umieszczono napis fundacyjny. Cerkiew obecnie jest filialnym kościołem rzymsko - katolickim parafii Żniatyn

Chłopiatyń
Cerkiew w Chłopiatynie

Cerkiew
Budynek jest oszalowany drewnem z blaszanymi dachami

widok z boku   napis
Widok cerkwi z boku i napis fundacyjny nad drzwiami

4. Cerkiew w Mycowie

We wsi Myców stoi drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja z 1859 r., póżniej zamieniona na cerkiew prawosławną, a po II wojnie na magazyn. Cerkiew ma tylko jedną kopułę nad nawą, ale ma też ciekawą konstrukcję a ta kopuła nad nawą i spadziste dachy tworzą pełne harmonii proporcje. Budowla przez wiele lat niszczała, ale od 2006 r.. cerkiew służy znowu wiernym jako kościół rzymskokatolicki. Obok na cmentarzu zachowały się klasycystyczne i neorenesansowe nagrobki ziemiańskie, a także krzyże z ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie - w XIX wieku bardzo znanym w całej Galicji. Zarówno przez wrażenie opuszczenia, ze względu na swoje położenie na uboczu, jak i na zapomniane nagrobki, całość sprawia nostalgiczne wrażenie.

krajobraz z cerkwią
Krajobraz z cerkwią - Myców

Cerkiew w Mycowie
Przez wiele lat opuszczona mała cerkiew w Mycowie ma może teraz szansę na odżycie

proporcje
Ta mała cerkiew ma harmonijne proporcje dachów nad nawą i babińcem

cmentarz   nagrobki
Cerkiew otaczają stare nagrobki ziemiańskie i krzyże bruśnińskie - zapomniany, niszczejący zabytek

zapomniane   
Nostalgia przeszłości

5. Cerkiew w Korczminie

W Korczminie w powiecie tomaszowskim znaleźliśmy bardzo ciekawą cerkiew drewnianą, całą krytą gontem, z połowy XVI wieku. Cerkiew posiada tylko jedną kopułę, dzięli czemu sprawia oryginalne wrażenie. Cerkiew jest jedyną budowlą sakralną na tym terenie ustawioną na wbitych w ziemię palach dębowych (peckach).

Greckokatolicka świątynia zamieniona została na kościół rzymskokatolicki, ale od I połowy lat 50-tych XX wieku pozostawała opuszczona przez blisko 40 lat. W wyniku konserwacji i oddania świątyni grekokatolikom, została ona ponownie poświęcona i umieszczono w niej kopię cudownej ikony Matki Boskiej, która znajdywała się tu od ok. XVII w

Cerkiew dzięki swej unikalnej formie i położeniu na wzgórzu wśród starych krzyży sprawia malownicze wrażenie.

jednokopułowa cerkiew       ładna cerkiewkaaa
Cerkiew w Korczminie

cerkiew w Korczminie
Śliczna, unikalna cerkiewka cała kryta gontem

z boku    unikalna cerkiew
>
krzyż    połamane

Potem opuściliśmy tereny lubueszczyzny, aby wjechać na Ziemię Przemyską.

kamienica Orestich   c.d. - zabytki Ziemi Przemyskiej


Powrót do strony o Ziemi Hrubieszowskiej i Przemyskiej

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

41032