Popołudnie spędziliśmy w pięknie odrestaurowanym Gnieźnie, podziwiając kamieniczki w okolicach rynku i gotyckie kościoły i zjadając obiad w przyrynkowej restauracji.
Gniezno - pierwsza stolica Polski i siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, wzniesiono na 7 wzgórzach. Na największym wzgórzu Lecha wybudowano katedrę i zespół średniowiecznych budynków Kolegiaty. Reprezentacyjna ulica Bolesława Chrobrego, przypominająca, że 1000 lat temu w Gnieźnie miał swoją siedzibę Bolesław Chrobry, który tutaj koronował się na pierwszego króla Polski, prowadzi do bardzo ładnego
Rynku Starego Miasta z wieloma dziewiętnastowiecznymi, starannie odnowionymi kamienicami. W obrębie starówki wybudowanych zostało kilka kościołów. Należy do nich trzynastowieczny gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego (franciszkański), późniejszy, też gotycki kościół św. Jana Chrzciciela oraz barokowy kościół św. Trójcy.
Padające z boku promienie słoneczne wraz z nadchodzącymi chmurami burzowymi ładnie wyeksponowały zabytkowe gnieźnieńskie kamienice
Ulica z kościołem garnizonowym Kamieniczka z pięknym wykuszem Wieża kościoła franciszkańskiego
Rynek Starego Miasta w Gnieźnie
/
Oryginalna eklektyczna kamienica
Rynek Starego Miasta
Budynek Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego, w którym w latach 1906–1907 odbywał się strajk szkolny.
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Trójcy
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Oczywiście najwięcej czasu zajęło nam zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej i Muzeum Achidiecezjalnego. W 1000 odbył się w Gnieźnie zjazd, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry i cesarz niemiecki Otton III. Wtedy to proklamowano utworzenie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej a świątynię wybudowaną przez Mieszka I wyniesiono do rangi katedry. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, początkowo romańska a po zburzeniu przez Krzyżaków odbudowana w stylu gotyckim jest świątynią dominującą w krajobrazie miasta.
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha
Przed katedrą stoi współczesny pomnik Bolesława Chrobrego
Katedra od strony absydy
Gotyckie wyniosłe wnętrze trójnawowej katedry stanowi spokojne tło dla wspaniałego srebrnego sarkofagu z relikwiami Św. Wojciecha. To właśnie szczątkom tego świętego, poległego w czasie misji krzewienia wiary w Prusach, przyjechał pokłonić się cesarz Otton.
Nawa główna z relikwiarzem św. Wojciecha
Relikwiarz św. Wojciecha
>
W Muzeum Archidiecezjalnym mieliśmy wreszcie możliwość obejrzenia słynnych XII – wiecznych spiżowych drzwi gnieźnieńskich z płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z życia Św. Wojciecha. Znajduje się tu też bogata kolekcja drogocennych naczyń liturgicznych i relikwiarzy oraz kolekcja obrazów i rzeźby sakralnej.
Naczynia liturgiczne i relikwiarze
Pokolenia świątków
Różne postacie rzeżby figuralnej
Z pewną nadzieją na dobry nocleg skierowałam rodzinę do malutkiego Czerniejewa, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowo – klasycystycznej w Wielkopolsce i nie zawiodłam się. Pałac jest udostępniony do zwiedzania i pełni również funkcję hotelu – można zamieszkać w stylowo urządzonych pokojach, w których zatrzymywali się nawet prezydenci. My wybraliśmy pokój na pięterku w bocznej oficynie, połączonej z pałacem oranżerią. To umożliwiło nam swobodne wędrowanie przez cały wieczór po pałacowych salach i parku, fotografowanie bez ograniczeń i skonsumowanie elegancko podanego śniadania w oranżerii. Duża frajda!! Byliśmy tam jedynymi gośćmi, więc mieliśmy cały pałac tylko dla siebie.
Pałac w Czerniejewie w całej okazałości
Pałac w Czerniejewie
Oficyna boczna z oranżerią a przed nią nasz zmordowany C5 - tu spaliśmy
Po kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po pałacowym parku
Pałac w Czerniejewie nocą
Pałac w Czerniejewie od strony parku
Sale pałacowe zachowały swój wygląd z lat 90 – tych XVIII wieku, gdyż pałac nigdy nie był zburzony ani zdewastowany. Zbudowany dla generała Jana Lipskiego, później należał do rodziny Skórzewskich. Dawna sala jadalna pełni dziś funkcję sali konferencyjnej i wyposażona jest w m.in. w piękny rzeźbiony kredens. Pokoje, również te hotelowe, wyposażone są w autentyczne meble z epoki. Niektóre sale zawierają piękne kasetonowe malowidła a Sala Pompejańska w kształcie rotundy, będąca obecnie salą koncertową, ozdobiona jest już bardziej współczesnymi freskami, przedstawiającymi scenki rodzajowe związane z wybitnymi polskimi kompozytorami.
Oranżeria
Sala konferencyjna
Jadalnia
Salon muzyczny
Sala Pompejańska
Freski w Sali Pompejańskiej poświecone kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Stanisławowi Moniuszce, Fryderykowi Chopinowi
Jedna z sypialni
Druga z sypialni
Jeszcze jedna z pięknymi plafonami
Zrobiliśmy sobie sesje zdjęciowe w pałacowych salach wieczorem i rano po śniadaniu ( do którego ubrałyśmy się z córką elegancko – miejsce zobowiązuje),...
Co można robić w pałacu
Portret damy
W lustrach
Śniadanie w oranżerii
a potem pospacerowaliśmy jeszcze po parku, dookoła stawów rybnych i trafiliśmy do stadniny koni, gdzie można pojeździc konno (ale my niestety nie mieliśmy ze sobą odpowiednich strojów). Za to poogladaliśmy naprawdę piękne konie na padoku i kudłate szkockie krowy, które tu również są hodowane. Czerniejewo jest to cudowne miejsce, ale wystarczające do zatrzymania się na krótko, bo co tu dłużej robić? Chyba, że chcemy popracować tu na przykład twórczo, ale wtedy kosztowałoby to fortunę.
W pałacowum parku
W stadninie
Za panią matką
Szkocke krowy
Wielkopolska - pałace w Kórniku i Rogalinie
Powrót do strony głównej o Kujawach i Wielkopolsce
Powrót do strony głównej o podróżach